Zehra Zümrüt Selçuk

Zehra Zümrüt Selçuk

Zehra Zümrüt Selçuk

Zehra Zümrüt Selçuk, 1979 yılında Ordu’da doğdu. Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde tam burslu öğrenim gördü ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi üçüncüsü olarak mezun oldu. Teksas Üniversitesi’nde Muhasebe ve Enformasyon Sistemleri üzerine yüksek lisansını tamamladıktan sonra, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) organlarından İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde (SESRIC) çalıştı.

Göreve atanmadan önce İslam İşbirliği Teşkilatı İstatistik ve Enformasyon Direktörü olan Selçuk, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine yönelik birçok projenin ve kapasite geliştirme programlarının koordinatörlüğünü üstlendi.

Toplumsal cinsiyet, demografi, işgücü, çok boyutlu yoksulluk ölçümleri, eğitim ve inovasyon, bilgi performans sistemleri, bankacılık ve finans, kalkınma yardımları gibi çeşitli konularda sosyo-ekonomik veri tabanları, anketler ve raporlar hazırladı.

Sivil toplum alanında da çeşitli faaliyetlerde bulunan Bakan Selçuk, Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM) Ankara Temsilcisi ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

10 Temmuz 2018 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak göreve başladı.